Historia AZS w Nowym Sączu

Klub Uczelniany AZS PWSZ w Nowym Sączu został powołany do działalności uchwałą Zarządu Głównego AZS w Warszawie 6 grudnia 2000 r. Inicjatorami utworzenia klubu była grupa studentów oraz pracownicy uczelni na czele z dr Władysławem Mężykiem ówczesnym prezesem Klubu Środowiskowego AZS w Nowym Sączu. Pierwszym prezesem klubu został wybrany mgr Zbigniew Małek wykładowca w zakładzie wychowania fizycznego, który pełni tą funkcję do dnia dzisiejszego (6 kadencja). Od 2004 r. funkcję wiceprezesa zarządu klubu pełni prorektor ds. studenckich dr inż. Mariusz Cygnar. Początkowo zajęcia odbywały się w sekcjach: aikido, piłki siatkowej kobiet i mężczyzn, koszykówki mężczyzn, narciarstwa i piłki nożnej.
Klub Uczelniany AZS PWSZ jest największą organizacją studencką na uczelni - regularnie opłaca składki ok. 150 studentów. Ponad 80% członków klubu stanowią studenci Instytutu Pedagogicznego uczących się na kierunkach wychowania fizycznego. W klubie zajęcia sportowe prowadzą specjaliści w danej dyscyplinie sportu - instruktorzy i trenerzy będący pracownikami uczelni. Aktualnie zajęcia sportowe odbywają się w następujących sekcjach: aikido, aerobic, piłka nożna (futsal), gimnastyka, koszykówka kobiet i mężczyzn, narciarstwo, piłka ręczna kobiet, pływanie, siatkówka kobiet i mężczyzn, tenis stołowy, tenis ziemny i wspinaczka.
W roku jubileuszu X-lecia uczelni zarząd KU AZS PWSZ pracował w następującym składzie: prezes mgr Zbigniew Małek wykładowca PWSZ, I wiceprezes ds. współpracy z władzami uczelni dr inż. Mariusz Cygnar prorektor ds. studenckich PWSZ, II wiceprezes ds. sportowych mgr Bogdan Mężyk wykładowca PWSZ, III wiceprezes ds. organizacyjnych mgr Marta Zając wykładowca PWSZ, IV wiceprezes reprezentant studentów Małgorzata Ożóg studentka II roku WFzOB, sekretarz Mateusz Michalik student III roku NPzWF, skarbnik Katarzyna Drąg studentka III roku WFzOB.
Głównym zadaniem KU AZS jest propagowanie na uczelni rekreacji sportowej sportu oraz sportu wyczynowego, a przede wszystkim przedstawienie alternatywnego sportowego stylu życia i propozycji spędzania wolnego czasu. Opieką objęci są czynni zawodnicy różnych dyscyplin sportowych oraz amatorzy - sympatycy tych dyscyplin. Ci pierwsi reprezentują uczelnię w Małopolskiej Lidze Akademickiej i Akademickich Mistrzostwach Polski promując PWSZ na arenie ogólnopolskiej, a amatorzy i niezrzeszeni uczestniczą w zajęciach rekreacyjnych i biorą udział w amatorskich ligach wewnątrz uczelni.
Dużym przedsięwzięciem organizacyjnym jest udział od 2006 r. w Małopolskiej Lidze Akademickiej. Azetesiacy z Nowego Sącza z dużymi sukcesami rywalizują w siatkówce, siatkówce plażowej, koszykówce, pływaniu, futsalu, tenisie stołowym oraz narciarstwie ze studentami renomowanych uczelni krakowskich takich jak: Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo Hutnicza, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Medyczna, Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Rolniczy i Akademia Wychowania Fizycznego. Klub Uczelniany AZS PWSZ Nowy Sącz wciąż dynamicznie się rozwija. W związku z koncepcją tworzeniem Instytutu Wychowania Fizycznego władze uczelni i zarząd klubu planują zmienić jego status prawny i rozszerzyć działalność sportową w zakresie sportu wyczynowego i systematycznego szkolenia młodzieży.

Patrz osiągnięcia

ULF - Tabela